Sirkeli Vişne Reçeli & Vişne Çekirdeğini Kolay Çıkarma YöntemiVişne reçeli en çok sevdiğim reçel çeşitidir..Mayhoş olmasından dolayı yerken çok baymaması buna etken tabiki..
Bu vişneler tazecik toplandığı gün bize geldi...Malum iftardan sonra çok yenmediği için ziyan olmasın reçel yapayım dedim..İnstagram hesabımı takip edenler görmüştür :)
Hemen kayınvalidemi arayıp nasıl yapayım diye sordum (ilk defa vişne reçeli yapınca ) :)

Çekirdeklerini kancalı iğneyle çıkarmamı ,bu şekilde fazla deforme olmayacağını söyledi..Bende öyle yaptım ..İnternette baktım bunun için ayrı aparatlar satılsada evde kalabalık etmeye gerek yok bence ..

Daha önce BURADAKİ yazımda reçelli sirkenin yapılışını ,detaylı yazmıştım ,dilerseniz BURADAN bakabilirsiniz :)

Yapılışına gelirsek ;
Malzemeler ..
1 Kilo vişne
1 Kilo şeker
ve sirke..

Yapılışı ;
Vişneleri kancalı iğne yardımıyla çekirdeklerinden ayırıyoruz ve tencereye alıyoruz...Üzerine bir kilo şekeri (ben bir kiloluk kavanozla bir tane kullandım ) döküp bir gece bekletiyoruz..Ben dolapta beklettim , eğer sizde sıcak bir bölgede yaşıyorsanız dolapta bekletin ..
Ertesi gün orta ateşte reçelimiz kıvam alıncaya kadar kaynatıyoruz...Kıvam alınca içerisine 1/5 miktarında sirke ekleyip bir taşım daha kaynattıktan sonra altını kapatıyoruz..

İster sıcak ,ister soğuyunca reçel kavanozumuza alıp afiyetle yiyoruz :)

Not : Resimler bana aittir !


1 yorum:

Hazır temizlenmiş ne güzel yenirdi onlar reçel yapmaya gerek kalmazdı :) Ellerine sağlık canım reçel çok nefis görünüyor..

Yorum Gönder