11 Temmmuz Srebrenitsa Katliamının 18. Yılı (1992-1995 Bosna Hersek Savaşı )11 Temmuz tarihi hayatımın en acı tarihlerinden birtanesi..
Müslüman kardeşlerimin gördüğü işkence , ailelerinin halen daha yaşadığı acılar görmezden gelinecek bir acı değil..

312.000 bin kişinin hayatını kaybettiği bu soykırım , tarihe kirli bir yazıyla not edildi..

Toplu mezarlara gömülen bosnalı kardeşlerimizin bulunmamması adına ellerinden geleni yapmışlar..Sırf bulunmammaları adına Belirli sürelerde bu toplu mezarların yerlerinin değiştirildiği bile söyleniyor..Bukadar ki zalim bir zavaştan bahsediyoruz..

Halen daha birçok insan kayıp..Aileleri hala taşın toprağın altını kazıyıp yakınlarından bir parça bulmaya çalışıyor..Çünkü 12.000 kişi hala kayıp ..Bugüne kadar 8.372 kişinin naaşına ulaşılmış..

51.000 kadın tecavüze uğradıkları gerekçesiyle mahkemelere başvurmuş..

Güvenli bölge ilan edilip silahları ellerinden alınan halk aylarca açlığa ve hastalığa teslim edildikten sonra birleşmiş milletler tarafından sırp yönetimine teslim edildiler..Hollandalı generalin teslimat sırasında sırp generallerden aldığı hediyelerin o utanç verici görüntüleride yıllar sonra ortaya çıkmıştı..

Kısacası Bosnada insanık dışı adına ne varsa yaşanmış ve yaşatılmıştır..

Bugün birazcık şapkamızı önümüze alıp düşündüğümüzde neden hep müslüman halkın böyle acı olayları yaşadığını anlayabiliriz sanırım..Tek amaç müslüman soykırımı yapmak !Ama onların sahibini unutuyorlar..Bilmiyorlar ki bu dünya fani ,aslolan öteki dünyada nasıl hesap verilecek ?

Son zamanlarda Ülkemizde oynanmaya çalışılan oyunlara bir örnek olsun Srebrenica !

Rabbim birdaha böyle acılar yaşatmasın hiçbir din kardeşime ve insanlığa..

Bosnada ve diğer yerlerde işkenceyle katledilen kardeşlerime Allah gani gani rahmet eylesin , mekanları Cennet olsun İnşallah ..
Bu günü unatmayalım , unutturmayalım ! 

Haluk Levent bu katliamla ilgili çok güzel bir klip hazırlamış , Kısa ve öz !

Bu konuda daha detaylı bilgi için TIKLAYIN lütfen..


0 yorum:

Yorum Gönder